Rozprawa o alimenty – co mówić i jak przebiega?

młotek sądowy - jak wygląda rozprawa o alimenty
Adwokat Maria Klimowicz

Autor: Maria Klimowicz
Nazywam się Maria Klimowicz. Od 2012 r. jestem członkiem Izby Adwokackiej we Wrocławiu. Doświadczenie zawodowe zdobywałam już w trakcie aplikacji adwokackiej, współpracując z trzema renomowanymi kancelariami adwokackimi. 

wrz 17, 2023

W sytuacji, gdy rodzice nie są w stanie dojść do porozumienia co do wysokości środków na utrzymanie dziecka lub dzieci, czy też jedna ze stron odmawia opłacania alimentów, istnieje możliwość rozwiązania tego konfliktu w sądzie. To ostateczność, ponieważ procesy sądowe wymagają nakładów finansowych, których wiele osób pragnie uniknąć. Jednak w niektórych przypadkach zaangażowanie sądu jest konieczne, aby zadbać o dobro dziecka. Co należy wiedzieć o sprawie o alimenty?

Jak wygląda sprawa o alimenty?

Gdy rodzice nie są w stanie porozumieć się w sposób ugodowy co do alimentów, w pierwszej kolejności należy złożyć pozew w odpowiednim sądzie. Sądem właściwym może być sąd miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do dochodzenia zapłaty alimentów.

Po złożeniu pozwu następuje przeprowadzenie sądowego postępowania o alimenty, podczas którego sąd rozstrzyga kwestię związaną ze świadczeniem alimentacyjnym. Jakie czynniki sąd bierze pod uwagę? Przede wszystkim sytuację rodzinną i majątkową rodziców oraz potrzeby małoletniego związane z jego wychowaniem i wykształceniem. 

Jako doświadczona adwokat ze specjalizacją w prawie rodzinnym doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że procesy alimentacyjne nie są łatwe. Dlatego wsparcie prawnika w rozprawie o alimenty to nieoceniona pomoc na każdym etapie sprawy. W Państwa imieniu przygotuję pozew i złożę go do odpowiedniego sądu, poprowadzę negocjacje z drugą stroną oraz będę reprezentować Państwa interesy przed sądami wszystkich instancji.

Przesłuchanie stron w sprawie o alimenty

W sprawie o alimenty regułą jest przesłuchanie stron biorących udział w procesie o alimenty, sąd może zarządzić przesłuchanie konkretnych osób, czyli świadków. Najważniejszym etapem przed przesłuchaniem jest przygotowanie się do tego wydarzenia. Wszystkim moim klientom tłumaczę dokładnie, jak wygląda ta procedura sądowa i udzielam wskazówek, w jaki sposób poradzić sobie z wystąpieniem przed sądem.

Czy sprawa o alimenty może odbyć się bez pozwanego?

Jeśli pozwany nie złoży odpowiedzi na przesłany pozew w wyznaczonym terminie, sąd może wydać wyrok podczas posiedzenia niejawnego, czyli tzw. wyrok zaoczny. W praktyce wygląda to najczęściej tak, że Sędzia ustala wyrok w zaciszu swojego gabinetu w oparciu o złożony pozew

Ile trwa sprawa o alimenty?

Po złożeniu pozwu do odpowiedniego sądu przeważnie mijają 2 lub 3 miesiące do pierwszej rozprawy alimentacyjnej. Z mojego doświadczenia wiem, że sprawy tego typu często kończą się na jednej rozprawie. Podczas tego etapu ustalana jest wysokość świadczenia. To jednak optymistyczny scenariusz – jeśli dojdzie do sporu pomiędzy rodzicami, cały proces będzie trwać dłużej. Dlatego tak istotne jest wsparcie bezstronnego adwokata, który odsunie niepotrzebne emocje na bok i będzie podejmować decyzje najkorzystniejsze dla swojego klienta.

Jaki jest czas oczekiwania na sprawę o alimenty w Polsce?

Rozprawa o alimenty powinna mieć miejsce najpóźniej 3 miesiące po złożeniu pozwu. Jeśli po upływie tego czasu nadal nie mamy odpowiedzi od sądu, warto wysłać wniosek o przyspieszenie rozpoznania sprawy.

Ile jest rozpraw o alimenty?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od relacji pomiędzy stronami – jeśli rodzice nie są do siebie wrogo nastawieni, wysokość alimentów może zostać ustalona już na pierwszej rozprawie.

matka z dzieckiem rozmawiające o rozprawie o alimenty

Ile kosztuje sprawa o alimenty?

Warto wiedzieć, że sam pozew o alimenty jest wolny od opłat. Strona, która dochodzi roszczeń alimentacyjnych, nie ma obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Jednak prawidłowe uzupełnienie pozwu nie jest tak prostą czynnością, jak mogłoby się to wydawać. Przydatna jest wiedza prawnicza, tak aby sporządzony dokument został przyjęty przez sąd. Jeśli zdecydujecie się Państwo na skorzystanie z mojej pomocy jako doświadczonego adwokata w sprawach o alimenty, wynagrodzenie jest obliczane od kwoty dochodzonej w sprawie.

Opłata zależy od wielu czynników, np. czasu poświęconego na daną spraw, liczby rozpraw sądowych, a także liczby dokumentów procesowych. Minimalne wynagrodzenie adwokatów w postępowaniach o alimenty jest regulowane przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie. 

Kto pokrywa koszty sądowe w sprawie alimentacyjnej?

Według zapisów znajdujących w art. 98 ust. 1 Kodeksu postępowania cywilnego strona przegrywająca sprawę jest zobowiązana do zwrócenia przeciwnikowi kosztów procesowych, jeśli złoży on takie żądanie.

Co sąd bierze pod uwagę przy ustalaniu alimentów?

Niezależnie od tego, czy składamy wniosek o roszczenia alimentacyjne na dziecko, żonę czy rodziców podstawową kwestią analizowaną przez sąd jest występowanie potrzeb, których strona żądająca alimentów nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić. Niezwykle ważną kwestią jest rodzaj tych potrzeb – ustawodawca wyraźnie wskazuje, że muszą to być potrzeby, które są niezbędne do utrzymania lub wychowania. 

Dowody w sprawie o alimenty

Dowodami w sprawie o alimenty mogą być precyzyjnie wskazane wszystkie koszty związane z utrzymaniem np. dziecka. W tym przypadku będą to najczęściej miesięczne wydatki na wyżywienie dla małoletniego, jego edukację, leczenie, ubiór oraz rozrywka.

Czy dochód ma wpływ na określenie obowiązku alimentacyjnego?

Mimo iż tak mogłoby się wydawać, to w rzeczywistości zarobki rodzica, który jest zobowiązany do płacenia alimentów, nie mają decydującego znaczenia podczas podejmowania końcowego wyroku przez sąd. To właśnie sąd ustala, jakie są indywidualne możliwości zarobkowe konkretnej osoby i na tej podstawie oblicza wysokość alimentów.

Wsparcie adwokata i sprawa o alimenty – jak się bronić?

Pomoc doświadczonego adwokata spraw rodzinnych w sprawie o alimenty to nieocenione wsparcie. Jako specjalista z ogromnym doświadczeniem sporządzę dla Państwa wszystkie niezbędne dokumenty, przedstawię szczegółowo, jak będzie wyglądać proces i przygotuję Państwa do ewentualnego złożenia zeznań. 

Każda rozprawa o alimenty jest inna, dlatego zawsze do każdego klienta podchodzę w sposób indywidualny i poszukuję najlepszego rozwiązania dostosowanego do jego potrzeb. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak może Ci pomóc profesjonalny adwokat z Wrocławia.

Sprawdź inne artykuły